Zakończenie pierwszego etapu budowy Kościoła w Zaporożu

DSC_9089

W sobotę 23 września 2017 r. Parafia św. o. Pio w Zaporożu przeżywała swoje patronalne święto.  Tegoroczne uroczystości miały wyjątkowy charakter, gdyż odpust parafialny połączono ze świętowaniem zakończenia pierwszego etapu budowy nowej świątyni. Wierni zebrali się w niewykończonym jeszcze kościele, w którym dopiero kilka dni temu udało się zamontować drzwi i okna.

DSC_9163

Na początku Mszy św. Proboszcz Parafii ks. Jerzy Cyrul MS przywitał licznie zebranych gości. Ksiądz Jerzy przypominał życzenia ks. biskupa Jana Sobiły, który równo rok temu na zakończenie parafialnego odpustu życzył wszystkim zebranym, aby kolejne święto można było przeżywać już w nowej świątyni.

DSC_9042

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. bp Jan Sobiło, który w kazaniu przypomniał życiorys św. o. Pio. Kaznodzieja zwrócił także uwagę na niecodzienną historię dotyczącą wyboru patrona dla zaporoskiej Parafii. Biskup Jan opowiedział zebranym o swoim prywatnym spotkaniu z urzędnikiem, który w czasach, kiedy jeszcze mało kto w Zaporożu myślał o Parafii na prawym brzegu Dniepru pełnił funkcje odpowiedzialnego za wyznania religijne w urzędzie miasta. Zaciekawiony leżącymi na stole obrazkami oraz przejęty historią życia  o. Pio urzędnik sam zaproponował stworzenie nowej Parafii pod wezwaniem tego niezwykłego zakonnika. Największą przeszkodą w zrealizowaniu tej idei okazał się fakt, że o. Pio w tym czasie nie był jeszcze kanonizowany na co – jak wspomina biskup Jan – urzędnik odpowiedział: „Ja przygotuje wszystkie potrzebne dokumenty i o ile prawdą jest to co mówisz to o. Pio szybko zostanie świętym a my będziemy mieć już wszystko gotowe”. Dzięki temu to właśnie w Zaporożu znajduje się prawdopodobnie pierwsza na świecie Parafia, której patronuje św. o. Pio.

DSC_9050

DSC_9031

DSC_9047

DSC_9061

DSC_9105

DSC_9064

Na zakończenie Biskup Sobiło udzielił błogosławieństwa zebranym wiernym oraz duszpasterzom na dalszą pracę związaną z wykończeniem kościoła.

DSC_9139

DSC_9144

DSC_9145

Uroczystości tradycyjnie zakończył poczęstunek przygotowany przez miejscowych Parafian.